Sağlık Rehberi

Everything you need to know

Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Yararları *Anne sütü, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü, aşıların etkinliğini artırır. Allediye karşı koruyucudur. Anne sütü, bebek için doğal sakinleştiricidir. Emzirilen bebekler, anneleriyle yakın ten temasında oldukları için güven duyguları gelişmiştir. ‘ Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir. ‘Anne sütü, bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü veriniz. * Bebek için en uygun besin anne sütüdür. * Anne sütü; bebeğin gereksinim duyduğu bütün  besin öğelerini uygun miktar ve kalitede içerir. Ayrıca hastalıklara karşı korur. ” Bebeğiniz’ sık araliklarla emziriniz ve her beslenmeden 5-10 dakika sonra gazın’ çıkarınız. * Bebeğiniz’ mümkünse 2 yaşına kadar emzirmeye devam ediniz. * Anne sütünün bol ve verimli olması için yeterli ve dengeli beslenmenize ek olarak günde 2-2,5 litre (10-15 su bardağı kadar) su, süt, ayran, hoşaf gibi içecekleri tüketiniz. Emzirme döneminde gazlı içecekleri ve kafein içeren kahve gibi içecekleri tüketmeyiniz. *Anne sütünün yararlılığını görmek için, bebeğinizi 1 ay arayla tartınız. (Sağlık ocağından takip edilmektedir.) * 6. aydan itibaren tek başına anne sütü bebeğinizin gelişimi için yeterli değildir. Anne sütüne ilave olarak tamamlayıcı beslenme (Ek gıda) başlanmalıdır.

BEBEĞiNiZLE DUYGUSAL BAĞINIZI GÜÇLENDiRiR.

EMZİRME ; ANNELİĞİ YAŞAMAK ANNELİĞİ HİSSETMEK ANNELİĞİN TADINA VARMAK DEMEKTiR.
* Sadece anne sütü ne zamana kadar yeterlidir. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir, 6 aydan sonra anne sütü ile birlikte tamamlayıcı (gıda (ek gıda) başlanmalı ve mümkünse 24 aya kadar anne sütü verilmelidir.
* Bebekler ek besinlere kolay alışır mı? Bu sorunun cevabı bebekten bebeğe farklılık arz edebilir. Ancak genel olarak bu süreçte sabırlı olmak gerekir zira çoğu bebek ilk önce ek gıdayı reddedebilir. *Aylara göre verilmesi gereken besinler kabaca nelerdir? 0-6 ay: Sadece anne sütü 7-8. ay: Sebze çorbasına azar azar kıyma eklenebilir, kahvaltı tattırılır. 9-12. ay: Bu aylarda ev yemekleri (dolma, makarna, köfte vb.) küçük lokmalarhalinde
Yoğurt: Anne sütüne ilave olarak 6. aydan itibaren ilk başlanabilecek besindir. Günlük olarak mayalanıp bebeğe yedirilmeli. (Ek gıdaya başlanıldığı ilk hafta 1 kahve fincanınınll3ü kadar porsiyon ile başlanır sonra hergün biraz artınlır). Yoğurt ile başarısız olunduğunda elma püresi, şeftali püresi gibi meyve püreleri denenebilir.

Kahvaltı: Anne sütüne ilave olarak 6.-7. aylarda başlanır. Sabahları bebeğin uykudan uyanma saatine göre ilk emzirmeden genellikle 2 saat sonra veya ev halkı masa başında kahvaltı yaparken önce çay kaşığı ile peynir veya yumurta sarısı şeklinde tattırmak amaçlanır, ilerleyen süreçte zeytin içi (çekirdek çıkarılır ve ezik), pekmez, ekmek içi verilebilir. İnek sütü, bal, reçel gibi ürünler ilk 1. yaşta verilmez.

 

BEBEK BESLENMESİNDE ŞU NOKTALARA DİKKAT EDİNİZ.
* Bebeğinize başladığınız ilk besin yoğurt olmalı. * 1 yaşına kadar yemeklerine tuz eklemeyiniz. * Şeker ve şekerli besinleri (bal, reçel) 1 yaşına kadar vermeyiniz. * Acılı, baharatlı, yağda kızarmış besinler vermeyiniz. Et suyu, kemik suyu ve yemek sularını tek başına vermeyiniz, Etin kendisini ve yemeğin taneli kısımlarını suyu ile ezerek veriniz. Bebeğe verilecek ek besinler teker teker alistirilir. ilk defa verilecek besinler az miktarda verilir, bebek alıstıkca miktar artirilir. 3-4 gün sonra yeni besin, bebek açken denenir. Yeni başlanan besin; allerji belirtisi gösterirse kesilir, 15 20 gün sonra tekrar denenebilir. Bebeğinize sevmediği yiyecekleri vermekte ısrar etmeyin. Besinleri 8,5 ay dan itibaren süzgeçten geçirmeyiniz, ezerek yediriniz. 12, aydan itibaren yumurta ve peyniri dönüşümlü olarak veriniz tl gün yumurta – 1 gün peynir şeklinde).

 

Dr. Cüneyt ATALAY Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Yenimahalle Fatih Cad. 5109 Sok. No: 22 Çayırova / KOCAELİ Tel : 0262 743 42 40 : 0262 743 42 41 Faks : 0262 743 41 42 www.dermantip.com

Cüneyt ATALAY

Bu gönderiyi paylaş