Sağlık Rehberi

Everything you need to know

Cocuklarda Besin Alerjisi

Çocuklarda Besin Alerjisi, bağışıklık sisteminin gıda proteinine karşı normal dışı tepki vermesi sonucu oluşur.
Besin alerjisinde bağışıklık sistemi yenilen gıdadaki proteinleri yanlışlıkla “tehlikeli” olarak algılar ve “tehlikeli” proteini hedef alan bir yanıt verir. Besin alerjisi olan kişilerin yaşadığı belirtilerden bu yanlış bağışıklık yanıtı sorumludur.
Belirtiler her zaman kısa sürede ortaya çıkmayabilir, bu durum da belirtilerin nedeninin anlaşılmasını güçleştirir, Bazı bebeklerde belirtiler gıdayı aldıktan sonra dakikalar içinde görülebilir. Bu tür tepkinin tanısı kolaydır. Ancak bazı bebeklerde belirtilerin ortaya çıkması daha uzun bir zaman alır (birkaç saat veya gün). Bu durumda tanı konması daha zordur. Doktorlar alerjiyi iki ayrı grup halinde değerlendirin

1. Ani başlayan ve vücut-ta savunma sistemi salgılarının arttığı çabuk fark edilen akut başlangıç alerjik durumlar.

2. Geç başlayan vücut salgılarının (spesifik immünglobülin E) miktarının artmadığı alerjik durumlar.

Bebeklerde en sık görülen besin allerjilerinden biri inek sütü aierjisidir. Inek sütü alerjisinin neden gelişti-ği tam olarak bilinmemekle birlikte, bebeğin inek sütü proteini tüketme-mesinin, belirtileri engellediği bilin-mektedir, inek sütü alerjisi olan bebeklerin beslenmesinde inek sütünde bulunan proteinlerin parça-lanarak küçültülmesinden, amino asit haline getirilmesine kadar çeşitli seçenekler bulunmaktadır, Bebekle-rin Çoğu büyüdükçe sorun ortadan kalkmaktadır.
Bebek veya çocuklara inek sütü proteini verilmesi, alerjik tepkileri tetikleyebilirinek sütü proteininden tamamen kaçınılarak; bu tepkinin neden olduğu belirtiler ortadan kaldırılabilir,
inek sütü alerjisinin belirtileri değişkendir. Cilt, solunum yolları ve sindirim sistemi gibi birkaç sistemi etkileyebilir.
Alerji belirtileri arasında deri döküntüleri (kurdeşen), egzoma, hışıltılı solunum, kusma, ishal, kolik veya aşırı ağlama sayılabilir. Alerjik tepkiler birkaç dakika içerisinde çok hızlı ortaya çıkabileceği gibi (ör. şiddetli solunum sorunları, kusma) geç de oluşabilirler veya ortaya çıkmaları için büyük bir porsiyon tüketilmesi gerekebilir (ör. bir bardak süt). Ortaya çıkması 3-5 gün alabilen deri döküntüsü veya ishal gecikmiş tepki örnekleridir.

Alerji Testleri Deri Testleri: Hızlı sonuç verdikleri için tercih edilebilir.
Kan Testleri: Alerjik tepkiler çocuğunuz yedikten hemen sonra görül-düğünde, deri veya kan testinin pozitif çıkma olasılığı yüksektir. Belirtiler daha geç ortaya çıkıyorsa kan testleriyle gösterilmesi daha güç olabilir.
Tanı Amaçlı Diyetler: Alerjik tepkiler besin tüketildikten saatler veya günler sonra ortaya çıkıyorsa, diyet-ten çıkartma (eliminasyon) gibi tanıya yönelik diyetler veya gıda yüklemeleri tercih edilebilir. Yukarıda kısaca bahsedilen besin alerjisiyle ilgili çocuğunuzda herhangi bir belirti tespit ettiğinizde en yakınınızda ki konunun uzmanına başvurmanız gerekir.

Bu gönderiyi paylaş